Ana sayfa Diyet Listesi Zayıflamak İçin Günde Kaç Kalori Almalıyım?

Zayıflamak İçin Günde Kaç Kalori Almalıyım?

60
PAYLAŞ

Bir günde alınması gerekli olan kalori miktarı kiloya, boya, cinsiyete ve yaş grubuna göre farklılık göstermektedir. Yani 10 yaşında olan bir çocuk ile 25 yaşında olan bir yetişkinin veya her gün egzersiz yapan biri ile 15 kilo fazlası olan birisinin alması gereken kalori miktarları değişiklik gösterir. Zayıflamak için günde kaç kalori almalıyım derseniz bu kalori değeri  kişinin metabolizma hızı tarafından belirlenmektedir. Metabolizma hızı vücut fonksiyonlarının yerine getirilebilmesi için gereken minimum kalori miktarıdır. Mesela  metabolizma hızınız yaklaşık 1500 ise kilonuzu korumak için günlük minimum 1500 kalori almanız gerekmektedir. Bir eczanede veya sağlık kuruluşunda metabolizma hızınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Metabolizma Hızı Nedir?

Metabolizma hızına bağlı olarak alınması gereken kalori miktarı bir insanın istirahat halinde iken alması gereken kalori miktarıdır. Gün içinde yapacağınız spor aktiviteleri kalori ihtiyacınızı aktiviteyle beraber yakacağınız kalori oranının derecesinde artar. Örneğin fazladan 1 saat yürüyüp 250 kalori yakar iseniz almanız gereken kalori  miktarı 1500+250 yani 1750 olacaktır. Tabii ki bu kilo vermek istemeyenler veya kilosunu korumak isteyenler için geçerli bir durumdur. Eğer zayıflamaya çalışıyorsanız gıdalarla aldığınız kalori harcadığınız kaloriden daha az olmalıdır.

Ortalama olarak metabolizma hızına bakıldığında kadınlarda 1493, erkeklerde ise 1662 kalori bulunur. Yaşınız, kilonuz ,boyunuz ve cinsiyetinize bağlı olarak da metabolizma hızınızı hesaplayabilirsiniz.

Besin Tüketiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Gün boyu alınan kalorilerin kaynağı da kalori miktarı kadar önem taşımaktadır. Kısaca açıklayacak olursak  1 kilo elma ile 1 kutu kola neredeyse aynı kalori eşitliğine sahip olmasına karşın bu kaloriyi gazlı ve şekerli  bir içecekten  almanız tavsiye edilmemektedir.

Mineral ve vitamin yönünden oldukça zengin olan meyve ve sebzeleri tüketmek hem genel sağlığınızı geliştirmenizi sağlar hem de aldığınız kaloriyi kontrol altında tutmanıza yarar. Sürekli olarak fast food ve hazır gıdalar tüketen biri ile aynı kalori oranına sahip olan meyve ve sebzeleri tüketen birinin genel sağlığı kıyaslanamaz.

   Kilo Vermek İçin Günlük Ne Kadar Kalori Almalısınız?

Kısaca özetlemek gerekirse  metabolizma hızı herhangi bir sportif aktivite yapmadan, normal olarak günlük yaşantınızı devam ettirmek için gereksinim duyduğunuz enerji miktarıdır. Başka bir deyişle eğer metabolizma hızınız 1700 kalori ise her gün harcayacağınız kalori en az 1700’dür. Bunun üzerine fazladan aktiviteler eklendiğinde günlük olarak harcadığınız kalori ortaya çıkar. Eğer metabolizma hızınız 1700 kalori ve günlük olarak düzenli aldığınız kalori 2000 ise zaman içinde kilo almaya, tersi bir durumda ise kilo vermeye başlarsınız. Sonuç olarak baktığımızda “Günlük olarak alınması gereken kalori miktarı ne kadardır” sorusuna verilecek cevap ilk önce  “metabolizma hızınızı öğrenmelisiniz” şeklinde olacaktır. Metabolizma hızınıza göre istirahat halindeyken dolaşım, solunum gibi vücut fonksiyonlarının devam etmesi için  gereken kalori miktarını belirlemiş olursunuz. Daha sonra ise bu bilgiye dayanarak kilo vermek, kilo almak veya bulunduğunuz kiloyu korumak için bu en az kalori miktarına eşit ya da bu değerin altında ya da üstünde kalori alabilirsiniz.