Ana sayfa Diyet Listesi Su Diyeti İle Hızlı Zayıflama

Su Diyeti İle Hızlı Zayıflama

22
PAYLAŞ

Su diyeti, vücutta birikmiş fazla yağlarından kurulmak isteyen insanlara yardımcı olacak bir diyet yöntemidir. Son yıllarda oldukça popülerleşen su diyeti ile hizli zayıflama programı, sizi 15 gün içerisinde 12 kiloya kadar zayıflatabilir. Bu diyet programı, diğer diyet listeleri gibi yenilecek besinlere karışan veya kalori miktarını kısıtlamaya çalışan bir diyet değil. Bir diğer avantajlı yanıysa egzersiz programıyla destelenmesine ihtiyaç yoktur. Özetle su diyeti ile zayıflamaya çalışırken abartıya kaçmadan istediğimizi yiyebiliriz. Zayıflama programlarını uygulayan insanların en büyük sıkıntısı, zor ve yorucu diyetlerdir. Tam da bu noktada su diyeti imdadınıza yetişiyor.

Su içmenin faydaları

Sağlıklı erkeklerin %60’ı, kadınların ise %50’si sudan oluşur. Yeni dpğmuş bir bebekte bu oran 575’lere kadar çıkabilmektedir. Beynimizin ve akciğerimizin yaklaşık %90’ı da bu mucizevi sıvıdan meydana gelmekte. Bu kadar su barındırmamızın başlıca sebebi, sahip olduğumuz hücrelerin su ile gerçekleştirdiği fonksiyonlardır. Tüm yaşamsal metabolik olaylar, eğer hücre içerisinde yterli su bulunuyorsa olabilir. Hücrelere oksijen de suyla taşınır. Vücut sıcaklığı, eklemlerin kayganlığı, sindirim ve kas sisteminin temelini bu sıvı sağlamaktadır. Ayrıca su tüketimimiz azaltıkça vücudumuz yağ biriktirmeye başlar.

Ne kadar su içmeliyiz?

Tüketmemiz gereken miktar çeşitli parametrelere bağlı. Genelde 2 ila 2.5 litre su içmemiz uzmanlarca tavsiye edilmekte. Bu miktar ortalama bir değerdir. Çevresel ve kişisel şartlar bu miktarı değiştirebilir. Eğer idrarınızın rengi koyu sarı ise yeterli miktarda su tüketmiyorsunuz demektir.

Kimler daha çok su içmeli?

Beslenme programları ve alışkanlıkları yüksek proteinli olanlar,

Çeşitli rahatsızlıklardan dolayı ishal ve kusma proglemi yaşayanlar,

Ağır fiziksel faalietlerde bulunanlar vw fazla terleyenler.

Su diyeti nasıl yapılacak?

Bu diyet, tükettiğiniz diğer sıvılara ek olarak; 2 litre soğuk suyu bir gün içerisinde 8 eşit parçada tüketmeye dayalıdır. İçtiğiniz suyu herhangi bir ekstra özelliği bulunması gerekmez. Sadece temiz ve içilebilri olmasına dikkat etmelisiniz.

Örnek Diyet programı:

Sabah: 1 bardak ılık limonlu su, 1 bardak taze greyfurt ve portakal karışımı, 5 adet taze çilek, 2 ince dilim ananas ve 2 kaşık yulaf ezmesi

Ara Öğün: 1 bardak ıhlamur, melisa veya papatya çayı, 1 çay kaşığı zencefille içilecek.

Öğle Yemeği: 1 kase sebze çorbası, 2 barbdak su, bol limon sıkılmış yeşil salata

Ara Öğün: 3 tane ceviz.2 ince dilim ananas, 1 elma, 1 bardak suyun için eklenmiş zencefil tozu

Akşam: 2 bardak su, 2 kase sebze çorbası, 1 porsiyon haşlanmış sebze, 1 büyük kase yoğurt, 3 tane kuru kayısı,

Yatmadan önce: Yatmadan yarım saat önce 1 bardak ılık suyla karıştırılmış ½ limon suyu, 1 bardak soğuk su.