Ana sayfa Diyet Listesi Sezeryan İle Alınan Kilolar Nasıl Verilir ?

Sezeryan İle Alınan Kilolar Nasıl Verilir ?

85
PAYLAŞ

Doğumdan sonra eski bedenine kavuşmak isteyen fakat sütünün azalmasından veya kesilmesinden korkan annelere, hem zayıflatacak  hem de sütlerini artıracak önerilerimiz var. Hamilelikteki kiloların verilebilmesi için 1. adım düzenli ve doğru bir şekilde emzirmektir. Çünkü emzirme esnasında bazal metabolizma hızı, normal döneme göre daha fazladır. Sezeryan ile alınan kilolar nasıl verilir diye siz de kendinize soruyorsanız bu yazımız size hitap etmektedir.

Neler Yapılmalıdır?

1.EMZİRİN
Sık sık emziren bir anne, günde minimum 500 cc kadar süt verir ve bu sayede yaklaşık olarak 500 kilokalori enerji kaybeder. Fakat anneler, “Emziriyorum ben, besleneyim sütüm artsın” gibi bir düşünceyle aşırı beslenmek yerine, doğru ve uygun besinlerle beslenmelidir.
Bu dönemde sağlıklı bir beslenme programıyla hem çok kolay kilo verirsiniz, hem de sütünüzün kalitesi artar. Bu şekilde beslenerek 8-12 ay sonra formunuza kavuşursunuz.

2.KALSİYUM ALIN
Günde 2-3 porsiyon kadar  süt ve süt ürünü tüketmelisiniz. Eğer beslenmeniz kalsiyumdan fakir olursa sizin ve bebeğinizin gelişimi olumsuz etkilenir.

3.SEBZE, MEYVE YİYİN
Her öğünde mutlaka meyve ve sebze tüketmeye çalışın. Pişirme şekliniz vitamin ve mineral içerikleri üzerinde etkilidir. Bundan dolayı sebzeler önce güzelce yıkanıp sonra mümkün olduğu derecede büyük parçalar halinde pişirilmelidir.

4.PROTEİN TÜKETİMİ
Enerjinin yaklaşık yüzde 15’i proteinlerden gelmelidir. Balık, et, tavuk, yumurta ve kuru baklagiller gibi… Aynı zamanda bu besinler B vitaminleri, demir ve çinko içeriği açısından da zengindir.

5.DEMİR EKSİLMESİN
Doğumdan sonra demir eksikliği sık görülmektedir. Bu nedenle yumurta sarısı, pekmez gibi besinler beslenme listesine eklenmelidir. Ayrıca bu gıdaları, beraberinde C vitamini içeren besinlerle tüketir iseniz demir emilimi daha da artacaktır. Yiyeceklerle alınan demirin vücutta kullanılmasını büyük ölçüde engelleyen çay tüketimini de azaltın.

6.FOLİK ASİTE DEVAM
Emzirme döneminde  tıpkı hamileliğinizde olduğu gibi folik asit yönünden içeriği zengin besinler tüketmelisiniz. Folik asit en fazla böbrek , yumurta, yapraklı yeşil sebzeler, karaciğer, kabuklu tahıllar, fındık, ceviz, badem, mercimek, fıstık, baklagiller ve taze sıkılmış portakal suyunda bulunur.

7.İYOT İHTİYACI DA ARTAR
Özellikle guatr vakalarının fazla görüldüğü endemik bölgelerde, bebekte ve annede eksiklik olmaması açısından iyot gereksinimi mutlaka karşılanmalıdır. Emzirme döneminde iyotlu tuz kullanımı iyot ihtiyacını karşılamak için yeterli olmaktadır. Tuzu kapalı ve ışık almayan yerde saklamanız gerekmektedir.

8.KOMPLEKS KARBONHİDRAT
Günlük enerjinin yaklaşık yüzde 55-60’ını karbonhidratlardan sağlamanız gerekmektedir. Şeker gibi basit bir karbonhidrat yerine patates, makarna, tam buğday ekmeği şeklinde kompleks karbonhidratlar tercih etmelisiniz.

9.SIVI ALIMI SÜTÜNÜZÜ ETKİLER
Anne sütünün kalitesi annenin aldığı gıdalardan direkt olarak etkilenmez fakat sıvı gıdalarla ilişkisi vardır. Ayrıca anne sütünün yüzde 80’den fazlası sudur. Bu yüzden günde en az 3 litre kadar sıvı gıda almalısınız.

10.GÖBEKTEN KURTULMAK İÇİN ÖZEL EGZERSİZ HAREKETLERİ

Sezeryan sonrası göbekten kurtulmanın en etkin yolu egzersiz yapmaktır. Hamilelik döneminin sonunda, özellikle de sezeryan sonrasında normal hareketler ile egzersiz yapmayı düşünmeyin. Bu vücudunuza zarar verebilir. Sezeryanla doğum bir ameliyattır ve hemen vücudunuz iyileşmez. Bu yüzden vücudun iyileşme sürecinde başlanacak egzersiz hareketlerine yavaş yavaş başlanılmalıdır. Sezeryan sonrasında göbeği eritmek için vücudunuza fazla yük getirmeden kalori yakmanızı sağlayacak hareketler yapmalısınız. Örneğin yürüme gibi.Karın bölgesini çalıştırmak için ekstradan mekik veya pilatesi de tercih edebilirsiniz.