Ana sayfa Diyet Listesi Sağlıklı Hamilelik için Diyet Listesi

Sağlıklı Hamilelik için Diyet Listesi

73
PAYLAŞ

Bir bebeğin dünyaya gelmesi dünya tarihinin belki de en mucizevi olayı olmalıdır. Siz kadınlarımız o bebeği dünyaya getirerek bu müthiş olayın birinci aktörü oluyorsunuz. Annelik duygusunu yaşamak ve çocuk sahibi olmak her ne kadar tarifi imkansız mutluluk verse de hamile kadınlar için birçok zahmeti beraberinde getirmektedir. Hamilelik sürecinde hem bebeğin hem de annenin sağlık durumunun yakından takibi gerekmektedir. İşte bu sağlık durumunun içinde hamilelik sürecinde neler yenilip neler yenilmemesi gerektiğini belirleyen bir diyet programı da olmalıdır.  Diyet programı denilince akla illa zayıflamak akla gelmemelidir. Bebeğin ve annenin sağlığı için gerekli gıdaları yeterince dengeli bir biçimde almasını sağlamak için oluşturulmuş bir liste olarak tanımlayabiliriz. Biz de sağlıklı hamilelik için diyet listesi yaptık ve bunu sizinle aşağıda paylaşacağız.

Anne adaylarımızın nasıl dengeli ve yeterli besleneceklerini Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Faruk Abike anlattı:

Hamileliğin ilk üç ayında sık ama dengeli beslenmek gerekmektedir: Söz konusu üç ayda anne adayları sık sık yemek yemeli ancak bunu yaparken aşırıya kaçmamalıdır. Kuruyemiş tipi gıdalar öğün aralarında yenebilir. Bir diğer önemli undur, bu dönemde çocuğun gelişimi annenin yediklerinden etkilenmediği için anne adayları canının çektiği her şeyi yeme özgürlüğüne sahiptir. Yani canınız ne çekerse tüketebilir, ancak katkı maddesi içeren ve raf ömrü uzatılmış gıdalardan uzak durmak iyi olacaktır. 3.aydan sonra anne adayları beslenme düzenlerine önem vermek zorundadır: Hamileliğin üçüncü ayından sonraki süreçte hormonların daha stabilleşmesi sebebiyle, anne psikolojik açıdan rahatlayacaktır. Ancak beslenme olayına sıkı bir disiplinle yaklaşmak gerekmektedir.

Anne adayları günlük ortalama 2200 kalori kadar harcamaktadır. Bunun için ara öğünlerle besin takviyesi yapmakta fayda vardır. Ara öğünlerde, kuruyemiş, süt, meyve, sebzeli sandviçler tüketilebilir.

Hamile kadınlar günlük diyetlerinde mutlaka önemli bir protein ve kalsiyum deposu olan süt ve süt ürünleri (günlük en az bir bardak süt, bir kase yoğurt yenmeli) olmalıdır.

Haftada en az iki öğün kırmızı et tüketilmesi gerekmektedir. Etin ne şekilde olacağından çok az pişmiş olmaması önemlidir. Katkı maddesi bulunduran ya da fabrikasyon işlemlerden geçirilen et ürünlerinden uzak durulmalıdır.

Haftanın en az üç günü yumurta tüketimi uygun olacaktır. Yumurta protein deposudur ve söylediğimiz rakamlar asgariyi size söylemektedir. Mümkünse daha fazla tüketilmesi faydalı olacaktır.

Keza haftada en az bir öğün balık yenmelidir. Ancak, yüksek civa içerebilecek balık türlerinden sakınılmalıdır. Levrek, somon, çipura gibi balıklar tüketilebilir. Haftalık 350 gr. Dan fazla gelecek kadar balık tüketilmemelidir.

Akşam yemeklerinde bol yeşillikli , zeytinyağlı salatalar tüketilmesi uygun olacaktır. Yeşilliklerin hem içerdiği demir hem de vitaminler anne adayının günlük ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

Fıstık, badem, ceviz, incir gibi kuru gıdalar öğün aralarında tüketilebilir. Tatlılardan ve hamur işlerinden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Tabi ki mümkün olduğu kadar!

Hamile kadınlarımız günde üç litre sıvı tüketmelidir. Bu sıvıların büyük bir kısmı su olması gerekmekle birlikte, açık çay, süt, ayran, doğal meyve suyu da tüketilebilir. Gazlı içeceklerden uzak durulmalı ancak, haftada birkaç defa içilebilir. Maden suları da vücuttaki mineral eksiğini kapatabilecektir.

Son olarak, gebelik döneminde sigara ve alkol kesinlikle yasaktır.