Ana sayfa Diyet Listesi Hamilelik Ve Doğum Sonrası 1 Ayda Kilo Verme Diyeti Listesi

Hamilelik Ve Doğum Sonrası 1 Ayda Kilo Verme Diyeti Listesi

67
PAYLAŞ

Pek çok anne adayı hamilelik süresince 20 kilo ve üzerinde kilo alır. İdeal olan ölçünün ise toplam hamileliğiniz boyunca 12-13 kilo olduğunu belirtelim. Doğum sonrası hamilelikte alınan kilolar, emzirme dönemi ile birlikte hızlı bir diyet programının uygulanamaması nedeniyle uzun süre devam eder hatta çoğu kadın emzirme döneminde anne sütünün çok önemli olması nedeniyle, süt miktarlarını arttırabilmek amacıyla fazla yiyerek kilo alımına devam eder. Elbette ki bu tercihlerin temelinde annelik duygusu, bebeğe olabilecek en doğru bakımı vermek yatmaktadır.

Bu sorunlardan muzdarip taze anneler için hamilelik ve doğum sonrası 1 ayda kilo verme diyeti ilaç gibi gelecektir. Bu süreçte, bu diyet programı ile doğru besinler, doğru miktarlarda tüketilecek ve hamilelikte almış olduğunuz kiloları sütünüz azalmadan yavaş yavaş vermeye başlayacaksınız. İdeal formunuza en kısa sürede kavuşabileceksiniz.

Bu diyet programı uygulanırken, mutlaka diyetisyen ya da doktorunuzun tavsiyesine başvurmalısınız. Özellikle, lohusalık psikolojisi gibi farklı nedenlerle aşırı derecede zorlandığınızı hissederseniz, bırakmanızı tavsiye ederiz. İlerleyen zamanlarda kendinizi daha iyi hissettiğinizde her zaman tekrardan başlayabilirsiniz.

Doğum Sonrası 1 Aylık Diyet

Doğum yaptıktan sonra ilk dört ay, bebeğinizin düzeni oturmadığından ve doğum sonrası vücudunuzun toparlanma işlemi devam ettiğinden bu süreçte diyet yapılması önerilmemektedir. Bu süreçte diyet programı takip etmek yerine, bol sıvı alımı, az yağlı yiyeceklerin tercih edilmesi gibi genel kurallara uyulması yeterli olacaktır. Bebeğinizin düzenli hayata biraz daha alışabilmesi neticesinde siz de aşağıda belirttiğimiz hususlar çerçevesinde diyet programınıza başlayabilirsiniz.

Sabah Kahvaltısı

Sabah kahvaltısı için temel önerimiz, mutlaka her gün kahvaltı yapılmasıdır. Kahvaltı menünüzde, kalsiyum yönünden zengin besinlere yer vermelisiniz. Peynir ve süt kahvaltılarınızda mutlaka kendine yer bulmalıdır. Çay tüketimi demir emilimine zarar verdiğinden mümkünse hiç, çok isteniyorsa açık olacak şekilde olmalıdır. Bunun yanında her öğünde lif bakımından zengin ve kaliteli karbonhidrat olarak adlandırabileceğimiz tam buğday ya da tam tahıl ekmeklerinden 2 ya da 3 dilim tüketmelisiniz. Bu öğünde dilediğiniz kadar yeşillik yemek hem C vitamini açısından vücudunuzu zenginleştirecek hem de size hafif bir his verecektir.

Öğle Yemeği

Öğle yemeklerinde dilerseniz et yemeği, dilerseniz kuru baklagillerden oluşan bir menüye yer verebilirsiniz. Bu kapsamda, öğün başına 150 gram kadar kırmızı ya da beyaz et ihtiyacınız olan protein ve mineralleri karşılamakta yardımcı olacaktır. Kuru baklagillerden ise sevdiğiniz türlere sofranızda yer vermelisiniz. Ancak artık bir bebeğiniz olduğunu ve onun en önemli sorunlarından birinin gaz olduğunu unutmayın. Bu nedenle, gaz yapan yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Akşam Yemeği

Akşam yemeği için balık ya da sebze yemeklerine yer verebilirsiniz. Burada da civa açısından zengin olan derin ya da büyük balıklardan kaçınmalı, sebze yemeklerinizi fazla pişirmekten kaçınmalısınız.