[2017] Oturma Odası Dekorasyonu

[2017] Oturma Odası Dekorasyonu
3 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 308 kez okundu.

2017 Oturma Odası Dekorasyonu

Yaşam alanı olarak evlerin en önemli dinlenme alanı oturma odalarıdır. Bütün ailenin bir arada bulunup rahat edeceği, sohbet ettiği, televizyon seyrederek akşamları geçirdiği oda oturma odalarıdır. Özellikle rahatlığın ön planda olması gereken bir dekorasyon gerektirmektedir. Bu odanın aydınlatması, mobilya seçimi ve merkez noktası doğru belirlenerek dekore edilirse oldukça dinlendirici ve kullanışlı bir alan oluşturulacaktır.

Oturma Odası Işıklandırmaları

2017 oturma odası dekorasyonu ışıklandırma üzerinde durmaktadır. Aydınlatma araçları ve yöntemi bu yılın en göze çarpan özelliklerindendir. Odanın aydınlatması konusunda dikkatli hareket edilmelidir. Odanın merkez noktası doğru değerlendirilmelidir. Kaç kişinin aynı anda kullanacağı belirlendikten sonra kullanım alışkanlıkları da göz önünde tutulmalıdır. Kitap okumaya yatkın bir aile için düşünülen oturma odalarında gözü yormayan ışıklandırma sistemi kullanışlı olmaktadır. Aynı anda hem sohbet edilip hem de televizyon merkezli zaman geçiriliyorsa aydınlatma tepeden olabilmektedir.

Oturma odası belirlenirken aydınlık güneş giren geniş pencereli odaların seçilmesi daha sağlıklı olacaktır. Aydınlık bir odada geçirilen zaman oldukça kaliteli olmaktadır. Bu aydınlık ortam ışıklandırma sisteminin doğru seçilmesiyle desteklenmelidir. Ayrıca oda duvarlarında açık renklerin kullanılması genişlik ve ferahlık kazandıracaktır.

Oturma Odası Mobilyaları

Aile üyelerinin bir arada en çok zaman geçirdiği alan her zaman oturma odaları olmuştur. Bu nedenle kullanacak kişilerin beden yapılarına uygun mobilyalar seçilmelidir. Bu mobilyalar arasında koltuklar en önemli malzeme olmaktadır. Rahat koltuklar, gün içinde dinlenme olanağı veren pozisyonları desteklemektedir. Aynı anda rahat koltuklarda geçirilen zaman verimli olacaktır. Orta alanda kullanılacak sehpaların merkez noktada ve tüm kullanıcılar için uzanabilecekleri mesafede olmalıdır. Bu sehpaların kullanımı geçiş alanlarında olmamasına dikkat edilmelidir. Sehpa modeli, mobilyalara uyumunun yanı sıra geçiş alanını daraltmayacak boyutlarda, kullanım rahatlığı içinde düşünülerek seçilmelidir.
2017 oturma odası dekorasyonu mobilya ve aksesuar seçeneklerinin arttığı günümüzde oturma odalarının büyüklüğü önemli değildir. Doğru seçilmiş ve yerleştirilmiş mobilyalarla dar alanlarda da geniş kullanım alanları oluşturulabilmektedir. Televizyon, kitaplık ve masa gibi sık kullanılan malzemelerin boyutları da dekorasyon estetiğine göre belirlenmelidir. Oda kullanım alanı içerisinde belirlenen merkez noktaya göre mobilya yerleşimi yapılmalıdır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git