16 Yaşındakilere Özel Hazırlanmış Diyet Listesi

16 Yaşındakilere Özel Hazırlanmış Diyet Listesi
14 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 66 kez okundu.

16 Yaşındakilere Özel Hazırlanmış Diyet Listesi

Çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemi olan ergenlik süresince gençlerin beslenme alışkanlıkları da değişeceği için hızlı bir şekilde kilo alma gibi durumlar meydana gelebilir. Özellikle eğitim hayatları devam ettiği için dışarıda sağlıksız beslenme durumları, yavaş yavaş başlayan sınav stresi ile birlikte ele alındığında kilo almak oldukça normal bir durumdur. Bu nedenle, 16 yaşındakilere özel diyet listesi ile yediklerimizi dengeleyebiliriz.

16 Yaşındakilere Özel Hazırlanmış Diyet Listesi

Bununla birlikte yediklerimizin sadece fizyolojik değil psikolojik olarak da etkili olduğunu unutmamalıyız. Bu nedenle, sağlıklı bir beslenme programı takip etmeliyiz. Genel bir kural olarak dışarıda yediğimiz yemekleri azaltmalı ve sadece bildiğimiz yerleri tercih etmeliyiz. Örneğin öğle yemeğini okulda geçiriyorsak evde hazırladığımız besleyici bir sandviç ile ihtiyacımız olan öğünü alabiliriz. İşte sizlere sunacağımız diyet listesi.

Sabah Kahvaltısı

Sabah kahvaltısı için sizlere 3 adet alternatif sunacağız. Birinci alternatifte 1 adet yumurta, bir dilim beyaz peynir, bir dilim tahıl ekmeği, bir bardak süt ve yeşillik var. İkinci alternatif olarak ise 4-5 adet zeytin, bir kibrit kutusu büyüklüğünde peynir, 2 dilim tam buğday ekmeği, bir kaşık bal ve yine bir bardak süt alabilirsiniz. Son olarak ise iki kaşık tahin pekmez, sevdiğiniz türde bir kaşık reçel, domates salatalık, bir dilim peynir ve iki üç küçük dilim ekmek ile kahvaltınızı yapabilirsiniz.

Öğle Yemeği

Öğle yemeğinde ağır yemekleri yemek vücudumuzda sindirim için daha fazla süre bırakacağından önerilmektedir. Bu kapsamda ilk olarak bir porsiyon etli türlü, birkaç kaşık pilav, bol yeşillikli salata ve mevsim meyvesi bir öğününüz olabilir. 3 adet ızgara köfte, bol yeşillikli salata, tam buğday ekmeği ikinci seçenek olarak sofranızda yerini alabilir. Son olarak ise haşlanmış tavuk yanına az haşlanmış sevdiğiniz sebzeler ile birlikte bir kaç kaşık makarna doyurucu ve besleyici bir öğle yemeği olacaktır.

Akşam Yemeği

Akşam yemeğinde sebze ağırlıklı beslenmeli ve mutlaka yanına yeterince yoğurt almalısınız. Pırasa yanına yoğurtlu salata veya bir kase yoğurt ilk seçeneğimiz olabilir. İkinci seçenek olarak ise yine fazla haşlanmamış brokoli ya da karnabahar, yanına bol yoğurt tercih edebilirsiniz. Son olarak ise, zeytinyağlı taze fasulye ya da etsiz sarma yanında yine bol yoğurtla tüketecek şekilde bir yemek hazırlayabilirsiniz.

Tüm bunların yanında bir ya da iki dilim tam buğday ekmeği tüketebilirsiniz. Beslenme programınızı radikal bir şekilde değiştirmek yerine yavaş yavaş geçiş yapmanız ya da ara öğünler eklemenizi tavsiye ederiz. Ara öğün olarak ise bir adet meyve 2-3 adet kuru incir veya bir avuç ceviz veya fındık alabilirsiniz. Bu şekilde, uzun süre açlık yaşamayarak vücudumuzu da zorlamamış oluruz. Ayrıca diyetiniz süresince bol su içmek ve günlük egzersiz yapmak size çok faydalı olacaktır.

 
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git